Netopiere

Netopiere v núdzi

poradenstvo a rehabilitácia
Realizované ošetrenie
24.08.2022 | prevzatie/odchyt a vypustenie jedinca | Gréta Nusová, Lenka Bikárová

Späť na zoznam

Mesto: Košice
Ulica: Pekinská 1
Popis miesta
celý vchod paneláku

24.8.2022 sa mi ozvali z bytového družstva na Ťahanovciach, že v nezateplenom paneláku na Pekinskej 1 majú problém s netopiermi. Pár dní pred nami riešil na tomto mieste výskyt netopierov aj kolega Krišovský. Vo vchode bytovky poletovali netopiere a tak obyvateľom odporučil, aby ich vypustili a okná v bytových aj nebytových nechali v období (kedy je zvýšený počet invázií večerníc malých v Košiciach) zatvorené.

Obyvatelia však neposlúchli a na najvyššom medziposchodí nechali celý víkend pootvorené okno. Počet uviaznutých netopierov v bytovke sa postupne zvyšoval a po našom príchode na miesto sme s kolegyňou objavili večernice na prízemí, na rôznych poschodiach, pri bytoch, pri výťahovej šachte aj na zemi. Počas prvého večera sme spoločne so správcom domu na slobodu vypustili zhruba 200 jedincov večernice malej. Najviac ich bolo uviaznutých za skriňou s elektrickými rozvodmi.

Na ďalší deň sme s kolegyňou na miesto prišli zas a prezreli sme aj okolie bytovky. Tam sme našli cez 30 mŕtvych jedincov a počas večera sme na slobodu vypustili ďalších 300. Obyvatelia bytovky sa snažili byť nápomocní, no svojim konaním vpúšťali do vchodu stále ďalšie netopiere.

To sa opakovalo asi týždeň, niekedy pán správca vypúšťal netopiere sám, inokedy sme mu prišli na pomoc. Našli sme miesto, ktorým sa netopiere dostávali spoza zábradlia dovnútra paneláku a upchali sme ho. Dokopy bolo odchytených a vypustených cez 1200 netopierov, prevažne večerníc malých, ale našlo sa aj zopár jedincov večernice Leachovej.

Asi 20 vyčerpaných jedincov sme postupne brali domov a rehabilitovali ich, až pokým neboli schopné samé odletieť.

Množstvo netopierov našlo dočasný úkryt v kovových zábradliach na najvyšších medziposchodiach. Po pár dňoch sme poprosili kolegu z Bardejova, ktorý prišiel a zábradlia zozpílil a uviaznuté netopiere mohli odletieť.

Druh netopiera
večernica malá (Pipistrellus pipistrellus)
Dospelý samec
0
Dospelá samica
0
Mladý samec
0
Mladá samica
0
Neurčené jedince
1200