Netopiere

Netopiere v núdzi

poradenstvo a rehabilitácia
Realizované ošetrenie
22.08.2022 | prevzatie/odchyt a vypustenie jedinca | Gréta Nusová, Lenka Bikárová

Späť na zoznam

Mesto: Košice
Ulica: Rastislavova 43
Popis miesta
interný pavilón starej nemocnice, medzi okenicami, na stenách chodieb

V pondelok ma oslovil pracovník UNLP v Košiciach s prosobou o pomoc. V internom pavilóne pozorovali už zopár dní lietajúce netopiere. S kolegyňou Lenkou sme sa vybrali na miesto a zistili sme, že medzi okenicami sa nachádza uväznených 8 večerníc a na stenách na rôznych poschodiach visia ďalšie 4. Personál nemocnice nám povedal, že netopiere do tohto pavilónu zablúdia v neskorom letnom období pravidelne už niekoľko rokov po sebe. Sklenené tabule sú na mnohých oknách poškodené a priestory sú pravidelne vetrané, čo netopiere, prevažne tohtoročné mladé jedince radi využijú, skôr zablúdia, pretože v blízkosti týchto otvorov môžu mať prechodný alebo zimný úkryt. Zvyčajne zablúdi jeden mladý neskúsený jedinec a privoláva ďalšie na pomoc, ktoré tiež uviaznu, v tomto prípade medzi okenicami, a nevedia vyletieť von. Tento jav nazývame invázia a v Košiciach ho pozorujeme už od roku 1997. Na dnešnej invázii sme odchytili dokopy 12 večerníc, všetko boli samice okrem 1 samca a to 3 druhy - večernica malá, večernica južná a večernica parková. Netopiere boli niekoľko dní bez vody a potravy, takže dostali vodu a vitamíny. Po pár dňoch kŕmenia budú vypustené v blízkosti miesta nálezu. Všetky okrem 1 samičky večernice južnej sú v poriadku a nemajú žiadne viditeľné zranenia. Tá bude potrebovať niekoľkodňovú rehabilitáciu, pretože má ranu na antebrachiu. Personál nemocnice bol poučený o tom, ako postupovať, aby sa podobná situácia už neopakovala.

Edit 24.8.2022: 11 večerníc bolo v utorok večer vypustených do voľnej prírody, dostali vodu, vitamíny a červy a boli schopné letu. 1 samica Pipistrellus nathusii s poraneným krídlom dostáva liečbu a ostáva na pozorovaní.

Edit 26.9.2022: Zranenie večernice parkovej sa po vyše mesačnej liečbe zahojilo a spoločne s kolegyňou Lenkou sme ju v podvečerných hodinách vypustili do voľnej prírody v blízkosti miesta nálezu. 

Druh netopiera
večernica (Pipistrellus sp.)
Dospelý samec
1
Dospelá samica
11
Mladý samec
0
Mladá samica
0
Neurčené jedince
0