Netopiere

Netopiere v núdzi

poradenstvo a rehabilitácia
Realizované ošetrenie
18.02.2022 | odborná obhliadka | Denisa Lobbová, Ladislav Naďo

Späť na zoznam

Mesto: Brhlovce
Ulica: kamenné obydlia
Popis miesta
Tekovské Múzeum Levice - správca expozícií v obci Brhlovce, kde sa nachádzajú pradávne kamenné obydlia

Na žiadosť Tekovského múzea v Leviciach bola zrealizovaná obhliadka expozície starého domčeka v obci Brhlovce, kde sa nachádzajú kamenné obydlia. Do starého tradičného domčeka, kde je vystavená expozícia rôznych tradičných predmetov, sa cez starodávny pôvodný komín "pitvor" nasťahovala kolónia podkovárov malých - v lete samice vychovávali mláďatá v spodnej - rozšírenej časti komína. V lete je však toto miesto frekventované a návštevníci kolóniu rušili, niektorí len fotili, iní aj odháňali jedince. Nutné bola časté upratovanie trusu na predmetoch v expozícii a problémový aj vznikajúci zápach. 

Pristúpili sme k riešeniu uzavretia vletového otvoru - podľa našich odborných pokynov správca namontoval sieťku hore na komín koncom zimy, pred príletom reprodukčnej kolónie do úkrytu. 

Žiaľ, nebolo možné nahradiť tento zaniknutý úkryt novým, tak podkováre budú musieť využiť iný zo svojich overených úkrytov. Materská kolónia podkovárov teda už nebude naďalej súčasťou tejto expozície ani miestnou atrakciou. 

Zaujímavé by bolo skontrolovať/overiť výskyt netopierov v hradnej pivnici pri múzeu v Leviciach. V čase našej obhliadky sme ju chceli navštíviť, ale majiteľ nenašiel kľúče. Je dlhodobo nevyužívaná. Môžu tam byť netopiere ako v zime, tak aj v lete. 

Druh netopiera
podkovár malý (Rhinolophus hipposideros)
Dospelý samec
0
Dospelá samica
0
Mladý samec
0
Mladá samica
0
Neurčené jedince
30