Netopiere

Netopiere v núdzi

poradenstvo a rehabilitácia
Realizované ošetrenie
18.02.2021 | telefonické poradenstvo | Denisa Lobbová (tel., obhliadka 4.3.), Mária Jarošíková, Dominika Csepányiová (asistencia)

Späť na zoznam

Mesto: Levice
Ulica: M. R. Štefánika 23
Popis miesta
bytový dom, schodisko, nezateplený

Od 14. februára sa objavujú raniaky v priestoroch schodiska každý deň až do začiatku marca 2021, informovali nás o tom obyvatelia aj domovník. Dňa 15. februára prevzala Mária Jarošíková do rehabilitácie 1 jedinca, ktorého previezla do Bratislavy do netopierej záchranky Miniopterus. Miestni obyvatelia vykladajú ďalšie nachádzané netopiere na vonkajšie okenné parapety, odkiaľ väčšina jedincov odletí. Niektoré potrebovali posilniť vodou s medom. Problém bude zrejme v uviaznutej kolónii, ktorá sa pri oteplení prebudila zo zimného spánku. Jedince môžu byť zaseknuté v štrbinách v elektrických rozvodoch - plánujeme obhliadku a zistenie príčin problému. 

Dňa 4. 3. 2021 zrealizovaná obhliadka bytového domu. V rámci obhliadky bola skotrolovaná strecha, strojovňa výťahov, schodisko - elektrické rozvody, výťahové šachty. Nenašli sme presné miesto, odkiaľ mohli preniknúť raniaky do priestoru schodiska. Najpravdepodobnejšie cez elektrické rozvody, nejakou malou štrbinou. Jedince mohli zimovať pod strešným oplechovaním. Vonku pred bytovým domom sme na zemi na trávniku našli 1 živú ale zoslabnutú samičku, ktorá bola v chlade úplne stuhnutá. Ihneď sme ju zobrali do rehabilitácie. 

Druh netopiera
raniak hrdzavý (Nyctalus noctula)
Dospelý samec
0
Dospelá samica
0
Mladý samec
0
Mladá samica
0
Neurčené jedince
20